Telpu futbols

Futsal ir sporta veids, kas līdzinās futbolam. Tas tiek spēlēts iekštelpās divās komandās ar pieciem spēlētājiem katrā. Tā nosaukums ir saīsinājums no futebol de salao, kas portugāļu valodā nozīmē "telpu futbols", vai fútbol de sala, kas ir tas pats spāņu valodā. Futsal ir vispopulārākais Dienvidamerikas valstīs, piemēram, Brazīlijā, Argentīnā un Urugvajā. Tomēr to spēlē arī daudzās citās valstīs.

Laukums ir 38 līdz 42 metrus garš un 20 līdz 25 metrus plats. Tas ir īsāks un šaurāks nekā futbola. Atšķirībā no futbolā izmantotā zālāja laukums ir mākslīgi veidots un gluds. Abi spēles puslaiki ilgst divdesmit minūtes, kas ir īsāki par futbolā ierastajām 45 minūtēm. Spēlētāji, kuri pārkāpj noteikumus, var saņemt dzeltenās vai sarkanās kartītes.

Šo spēli 1930. gadā izveidoja kāds vīrs no Urugvajas vārdā Huans Karloss Ceriani. Noteikumi tika izstrādāti Sanpaulu, Brazīlijā. Pasaules čempionāts notika 1971. gadā Riodežaneiro, Brazīlijā. Pirmais Pasaules kauss futzālā notika 1989. gadā Roterdamā, Nīderlandē. Kopš 1992. gada reizi četros gados notiek Pasaules kausa izcīņa. Brazīlija ir uzvarējusi četros, Spānija - divos. 2016. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro pirmo reizi tika spēlēts futzāls.

Vīrieši spēlē futzolu par savām valstīm - Argentīnu (baltā krāsā) un Brazīliju (dzeltenā krāsā).Zoom

Jautājumi un atbildes

J: Kas ir fūrs?

A: Futsal ir sporta veids, kas ir līdzīgs futbolam, bet tiek spēlēts uz cietiem laukumiem. Tas ir vispopulārākais Dienvidamerikas valstīs, piemēram, Brazīlijā, Argentīnā un Urugvajā, taču to spēlē arī daudzās citās valstīs.

J: Cik spēlētāju ir katrā komandā?

A: Katrā komandā vienlaicīgi laukumā ir pieci spēlētāji. Katrai komandai var būt pieejami līdz deviņiem spēlētājiem.

J: Cik ilgi ir spēles puslaiki?

A: Futsal spēles abi puslaiki ilgst divdesmit minūtes, kas ir īsāks laiks nekā futbolā ierastās 45 minūtes.

J: Kas notiek, ja spēlētājs pārkāpj noteikumus?

A: Ja spēlētājs pārkāpj noteikumus, viņš var saņemt dzelteno vai sarkano kartīti atkarībā no tā, cik nopietns ir pārkāpums. Ja viņš saņem sarkano kartīti, viņš vairs nevar spēlēt šajā spēlē, un viņa komandai ir jāspēlē ar vienu spēlētāju mazāk uz divām minūtēm vai līdz brīdim, kad otra komanda gūst vārtus.

J: Cik liels ir futbola laukums salīdzinājumā ar futbola laukumu?

A: Futsal spēļu laukums ir īsāks un šaurāks nekā futbola laukumi; tā garums ir no 38 līdz 42 metriem, bet platums - 20-25 metri.

J: Kas radīja futzālu?

A: Futsal izveidoja Huans Karloss Ceriani no Urugvajas 1930. gadā, izmantojot futbola, basketbola un handbola noteikumu paraugus.

J: Kad futzāls kļuva par olimpisko sporta veidu?

A: Futsal pirmo reizi kļuva par oficiālu olimpisko sporta veidu 2016. gada vasaras olimpiskajās spēlēs Riodežaneiro, Brazīlijā.