Hokejs

Hokejs ir sporta veids, kurā uz ledus spēlē divas komandas. Spēlētāji uz kājām valkā slidas un var slidot pa ledu ļoti lielā ātrumā. Viņu rokās ir hokeja nūjas, kuras viņi izmanto, lai stumtu, šautu vai raidītu ripu pa ledu. Spēlētāji gūst vārtus, raidot ripu vārtos; vārtsargi cenšas viņus apturēt. Katrā komandā vienlaicīgi spēlē seši spēlētāji, bet visā komandā ir vairāk nekā 20 spēlētāju. Katrā komandā uz ledus vienlaicīgi ir 2 aizsargi, 3 uzbrucēji un vārtsargs. Ja spēlētājs pārkāpj kādu noteikumu, tiesnesis piespriež sodu, un spēlētājam 2-4 minūtes jāsēž soda laukumā. Kamēr spēlētājs sēž soda laukumā, viņa komandai ir jāspēlē bez viņa, un līdz soda laika beigām uz ledus būs mazāk spēlētāju.

Ledus hokejs ir ļoti pazīstams un iecienīts Kanādā, Krievijā, Zviedrijā, Somijā, Čehijā, ASV, Latvijā un Slovākijā. Lielākā daļa pasaules labāko spēlētāju spēlē Nacionālajā hokeja līgā (NHL), kurā ir 31 komanda ASV un Kanādā. Šīs komandas ir sadalītas 2 konferencēs un 4 divīzijās. Regulārajā sezonā tās aizvada 82 spēles. Katra komanda savā starpā tiekas aptuveni 3 reizes. Gada beigās tās cenšas izcīnīt Stenlija kausu. Vēl viena populāra hokeja līga ir Kontinentālā hokeja līga (KHL), kurā ir komandas Krievijā, Kazahstānā, Latvijā, Baltkrievijā, Slovākijā, Ķīnā, Ķīnā un Horvātijā. Ziemeļamerikā sievietes spēlē Kanādas sieviešu hokeja līgā un Rietumu sieviešu hokeja līgā. Ziemeļamerikā un Eiropā vīriešu hokejs ir daudz populārāks nekā sieviešu hokejs. Olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos hokeju spēlē gan vīrieši, gan sievietes. Kanādā hokeju sāka spēlēt 19. gadsimtā. Ir divu veidu soda metieni: lielākais un mazākais. Mazākais ir galvenais, ko spēles laikā izsauc tiesnesis, un spēlētājiem ir jāiet uz divām minūtēm soda laukumā. Liels sods ir tad, kad spēlētāji cīnās savā starpā vai kāds ir izdarījis kaut ko ļoti bīstamu. Lielākoties spēlētāji tiek izslēgti no spēles, bet cīņas gadījumā viņi soda laukumā atrodas tikai 5 minūtes. Nacionālajā hokeja līgā (NHL) ir četri tiesneši. Divi līnijtiesneši un divi galvenie tiesneši. Tikai galvenie tiesneši var piespriest sodu. Viņus var atpazīt pēc oranžās aproces uz rokas. Augstākajā līgā spēle ir sadalīta trīs periodos pa 20 minūtēm. Zemākajā līgā katrai kategorijai šis laiks var būt atšķirīgs. Katrs periods sākas pēcspēles metiena. Sāncensība ir tad, kad divas komandas ir nostājušās ap pretinieku apli. Tad tiesnesis iemet ripu starp spēlētājiem, kuri spēlē centrā. Ir 6 dažādas pozīcijas: centrs, labais spārns, kreisais spārns, labā aizsardzība, kreisā aizsardzība un vārtsargs. Spēle beidzas pēc tiesneša svilpes. Pēc svilpes signāla spēles laiks apstājas. Katrā komandā var būt ne vairāk kā 20 spēlētāji, ieskaitot divus vārtsargus, kuriem ir jāaizstāv zona. Katrai komandai ir viens kapteinis un divi vai trīs kapteiņa palīgi. Ledus ir sadalīts trīs zonās. Katra zona ir iezīmēta ar līnijām. Centra zona ir starp divām zilajām līnijām, bet komandu zonas ir starp vienu zilo līniju un ledus galu. Līnijtiesnesis var iesvīst divu iemeslu dēļ: ledus un aizmugures stāvoklis. Iedzīšana ir tad, ja spēlētājs iemet ripu zonā, pirms viņš šķērso sarkano līniju (centra līniju), un ofsaids ir tad, ja spēlētājs zonā iebrauc, pirms tajā ir iebraucis spēlētājs, kuram ir ripa.

Hokeja spēleZoom
Hokeja spēle

Jautājumi un atbildes

J: Kas ir ledus hokejs?

A: Ledus hokejs ir sporta veids, ko uz ledus spēlē divas komandas. Spēlētāji valkā slidas un ar hokeja nūjām stumj, met vai piespēlē ripu pa ledu, lai gūtu vārtus pret pretinieku komandas vārtsargu.

Jautājums: Cik spēlētāju ir katrā komandā?

A: Katrā komandā ir vairāk nekā 20 spēlētāju, un vienlaicīgi spēlē seši - divi aizsargi, trīs uzbrucēji un viens vārtsargs.

J: Kas notiek, ja spēlētājs pārkāpj noteikumus?

A: Ja spēlētājs pārkāpj noteikumus, tiesnesis piespriež sodu, un spēlētājam 2-4 minūtes jāsēž soda laukumā, kamēr viņa komanda spēlē bez viņa.

J: Kur ir populārs hokejs?

A: Ledus hokejs ir ļoti pazīstams un iecienīts Kanādā, Krievijā, Zviedrijā, Somijā, Čehijā, ASV, Latvijā un Slovākijā.

J: Kādas ir dažas no hokeja profesionālajām līgām?

A: Nacionālajā hokeja līgā (NHL) ir 32 komandas Ziemeļamerikā un Eiropā; to uzskata par vienu no labākajām profesionālo spēlētāju līgām. Turklāt ir arī Kontinentālā hokeja līga (KHL), kurā ir komandas Krievijā, Kazahstānā, Latvijā, Baltkrievijā, Slovākijā, Ķīnā un Horvātijā, kā arī Kanādas sieviešu hokeja līga un Rietumu sieviešu hokeja līga sievietēm.

Jautājums: Cik ilgi ilgst NHL spēle?

A: NHL regulārajā sezonā katras komandas spēles ilgst 82 spēles; šajā laikā katra komanda savā starpā tiekas aptuveni 3 reizes. Šī perioda beigās tās cenšas izcīnīt Stenlija kausu.

J: Kādas ir dažas pozīcijas, kuras var ieņemt hokeja spēles laikā?

A: Hokeja spēlē var ieņemt 6 dažādas pozīcijas - centra spēlētājs, labās malas spēlētājs, kreisās malas spēlētājs, labās malas aizsargs, kreisās malas aizsargs, kreisās malas aizsargs, vārtsargs.